Potocznie uważa się, że trudności w zapamiętywaniu nowych informacji są naturalne u osób 60+. Kiedy jednak pojawia się apatia i złe samopoczucie, niechęć do wykonywania czegokolwiek to już wyraźnie sygnały, że do tych problemów należy podejść poważnie. Nieodkładanie wizyty u lekarza jest kluczowe aby przeciwdziałać pogłębianiu otępieniu oraz zapobiega pogorszeniu funkcjonowania w życiu codziennym.
Niezmiernie ważne jest ćwiczenie umysłu, jednak jak twierdzą naukowcy rozwiązywanie krzyżówki to za mało. Potrzebne jest poznawanie nowych rzeczy, czytanie lub pisanie listów w języku obcym, uczenie się nowych umiejętności np. obsługi komputera, smartfona, różnych aplikacji albo języka obcego.
Spędzanie czasu w towarzystwie też jest ukrytą formą zmuszania umysłu do aktywności, poprzez śledzenie myśli, formułowanie informacji, branie udziału w rozmowie itp. Niestety seniorzy, którzy mieszkają samotnie właśnie w tym obszarze mają duże deficyty, dlatego bliscy powinni możliwie często odwiedzać ich i aktywizować w każdy możliwy sposób.
Nie wszyscy opiekujący się seniorami mają świadomość albo wiedzę jak to robić i jak reagować w rozmaitych zaskakujących sytuacjach. Bywa, a nawet dość często zdarzają się sytuacje, kiedy rodzina czuje się bezradna wobec słabnącej świadomości i kontaktu swojego seniora z otoczeniem. Trzeba wiedzieć, że trudności będą narastać, więc dobrze jest znaleźć fachowe wsparcie w opiece nad osobą z demencją. Wykazywanie cierpliwości, wyrozumiałości, okazywanie bliskości to jedno, ale stosowanie się do rad i wskazówek specjalistów zajmujących się osobami z demencją, w tym z chorobą Alzheimera przyniesie znacznie lepsze efekty. Oczywiście pomocne i przydatne jest także czerpanie wiedzy i informacji z dostępnych w sieci publikacji lub czerpać wiadomości na forach dyskusyjnych lub internetowych grupach wsparcia. Pozwala to na łatwiejsze, bo bardziej świadome opiekowanie się seniorem oraz na znajdowanie rozwiązań i podpowiedzi, których celem jest spowolnienie demencji.